Gebelik Döneminde Diş Sağlığı

Dent Hekim
Gebelik Döneminde Diş Sağlığı Gebelik Döneminde Diş Sağlığı

Gebelikte tükrükteki asit miktarı artmaktadır ve dişlerin çürüme olasılığı normal zamana göre daha fazladır. Ağız hijyenine dikkat etmeyen gebe bireylerin çürük riski normal döneme göre daha yüksektir. Bunun yanı sıra hormonal denge değişimine bağlı diş eti problemleri de yoğun karşılaşılan durumlardandır. 3 döneme ayrılır:

0-3 aylık gebelik dönemi

Hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Acil olmayan tedaviler yapılmamalıdır. Ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe daha çok zarar verebilecek durumlarda diş hekimine gidilip tedavi olunmalıdır.

3-6 aylık gebelik dönemi

Hamileliğin sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan dolgular, çekimler, kanal tedavileri ve detertraj gibi uygulamalar yapılabilir. Tedavilerin yapılabilmesi için en uygun dönemdir.

6-9 aylık gebelik dönemi

Doğuma yakın olan bu dönemde bebek oldukça gelişmiştir. 0-3 aylık dönemdeki gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.

consultant

Daha iyisini hak ettiğinize inandığımız için.

danışma
Dent Hekim

Gelişmeleri takip ederken, mükemmel diş bakımı sağlamada zorluklarla karşı meydan okumak ve en yüksek uygulama standartları ile dürüstlük ve profesyonel mükemmellik içinde hizmetlerimizi sunmak.